Druhy grilování

Jaké jsou druhy grilování?

Ať už používáte plynový gril, nebo kotlový gril na dřevěné uhlí, máte jistotu, že vždy dosáhnete výborných výsledků. U obou typů technického řešení máte bezpečně pod kontrolou teplotu uvnitř samotného grilu a cirkulace tepla pro přímou nebo nepřímou metodu je na Vaší volbě. Jaké jsou tedy rozdíly mezi oběma způsoby grilování - přímým a nepřímým?

 

Přímé grilování

Metoda přímého grilování je používanější a má velmi blízko k běžnému pečení masa. Maso na grilovacím roštu je umístěno přímo nad zdrojem tepla, je jedno, zda jde o plynový gril nebo rozpálené dřevěné uhlí. Grilované maso byste měli alespoň jednou přibližně v polovině grilovacího času otočit tak, aby se rovnoměrně propeklo. Používejte tento postup grilování na jídla, která se upravují maximálně 25 minut - steaky, hamburgery, kotlety, kuřecí nebo drůbeží maso, ale i zelenina. Při tomto grilování můžete docílit při prudkém ohřevu krásně křupavou kůrku na grilovaném mase. Silnější kusy masa, steaky a kuřecí stehna by měly být grilované zprudka, abyste dosáhli křupavou kůrku a zároveň šťavnatost masa.

 

Nepřímé grilování

Postupem nepřímého grilování upravujeme větší kusy masa - drůbež, ryby, ale i zeleninu nebo pečivo. Dosažená teplota je nižší, pohybuje se kolem 180 stupňů, propékání probíhá nepřímo pomocí horkého vzduchu, který obíhá kolem celého roštu. Grilovací čas zde obvykle přesahuje 30 minut, a proto je tento postup vhodný pro pečení silnějších a větších kusů, u kterých bychom zřejmě přímou metodou maso na vrchní části připálili, a uvnitř by zůstalo nedopečené.

 

Přímé grilování na dřevěném uhlí

Při přímém grilování na dřevěném uhlí je třeba rovnoměrně rozprostřít rozžhavené dřevěné uhlí nebo brikety pod roštem grilu. Nad rozpálené uhlí položte grilovací rošt a grilované maso umístěte doprostřed přímo nad zdroj tepla. Následně přiklopte víko grilu a odkryjte jej, pokud chcete maso otočit a propéct z druhé strany, nebo chcete zkontrolovat, zda již není hotové. Pokud máte gril na dřevěné uhlí se systémem One-Touch, odklopte ventilační klapky.

Velká záře (280-290 stupňů na grilovacím roštu) uzavře póry grilovaného masa a ponechá tak veškerou šťávu uvnitř masa. Výsledkem je pak šťavnaté masíčko s množstvím šťávy uvnitř s křupavou kůrkou kolem. Víko grilu nechte přiklopené, aby se zabránilo přístupu kyslíku a kapající tuk nemohl vzplanout plamenem. Díky tomu se pak maso nepřipálí.

 

Nepřímé grilování na dřevěném uhlí

Nepřímou metodu grilování běžně používáme i u mas, které potřebují delší čas úpravy než 30 minut. Žár z dřevěného uhlí nebo rozpálených briket nedržte uprostřed, ale naopak bokem, pomocí komor nebo držáku na dřevěné uhlí. Doprostřed uhlí pak umístíme hliníkovou misku, nebo jinou kovovou nádobu, která zabrání odkapávání tuku a šťávy z masa přímo na rozpálené dřevěné uhlí. Šťávu a tuk, zachycený z grilovaného masa nebo drůbeže, pak můžete použít na omáčku, nebo na zalévání grilované pochoutky. Do misky lze přilít i trochu vody, zabráníte tak případnému připálení masa - doporučujeme tento postup při grilování větších kusů, které se grilují delší dobu a nedojde tak k jejich připálení. Ventilační klapky nechte otevřené, víko grilu odklopte pouze tehdy, pokud chcete maso zkontrolovat nebo obrátit na druhou stranu.

Žár je při tomto způsobu grilování obvykle nižší, dosahuje teploty kolem 180 stupňů. Teplo pak rotuje uvnitř grilu jako v horkovzdušné troubě a maso se opéká rovnoměrně ze všech stran. Maso obvykle není nutné otáčet, kapající šťáva se chytá do spodní hliníkové misky, díky tomu a nedostatku kyslíku uvnitř se tuk nezapálí.

 

Přímé grilování na plynovém grilu

Přímé grilování na plynu probíhá podobně jako při přímém grilování na dřevěném uhlí. Tento postup je používán při grilování masa, zeleniny a drůbeže, které grilujeme méně než 30 minut. Grilované maso umístíme na rošt grilu a zapálíme všechny hořáky. Zavřete víko a plynový gril nastavte na maximální možný výkon. Po dosažení teploty, která je doporučena pro tu kterou grilovanou dobrotu, už plyn více nepřidáváme a udržujeme stálou doporučenou teplotu. Maso v polovině grilování otočíme, víko odklopíte jen tehdy, pokud ho chceme zkontrolovat nebo obrátit.

Vysoká teplota kolem 280 stupňů spolehlivě uzavírá póry v mase a to si tak ponechá veškerou šťávu uvnitř. Díky konstrukci novějších plynových grilů je kapající tuk spolehlivě odváděn mimo hořáky a nemůže tak dojít k jeho nechtěnému vznícení.

 

Nepřímé grilování na plynovém grilu

Nepřímé grilování používáme při grilovacích časech delších než 30 minut. Prostřední hořáky po vyhřátí komory grilu vypneme a grilované maso umístíme přímo nad prostřední vypnuté hořáky grilu. Na plynové grily s dvěma hořáky umístíme maso mezi hořáky.

Dosažená teplota je při tomto způsobu grilování nižší a pohybuje se kolem 170 stupňů. Díky rotaci horkého vzduchu uvnitř grilu je maso rovnoměrně opékané ze všech stran jako v horkovzdušné troubě. Pokud chceme, aby i větší kusy masa zůstaly šťavnaté, začneme nejdříve na vyšší teplotě, maso se krásně zatáhne, šťáva zůstane uvnitř, a po zatažení pak můžeme teplotu snížit a pokračovat v pomalém pečení.