Jak předejít znečištění grilu

Poradíme Vám, jak si takovou zábavu můžete užít bez toho, abyste se pak museli trápit náročným drhnutím znečištěného grilu.

 

Triky, s nimiž špíně předejdete:

I když se už nemůžete dočkat vůně grilované klobásky nebo masíčka, s trochou přípravy můžete zabránit tomu, aby odolná zaschlá špína vůbec vznikla.

Jednoduché, ale efektivní: přímo vedle grilu si postavte hluboký talíř nebo vyhovující nádobu, do níž pokaždé odložíte grilovací nástroje. Tak neušpiníte vše kolem.

Na grilovacím roštu se nebudou tak velmi usazovat zbytky z grilování, když ho před grilováním natřete štětcem namočeným do konzumního oleje.

Maso a zelenina se ani nedotkne grilovacího roštu, když je opečeme nebo podusíme v grilovacích miskách. Typická chuť z grilování se při tom neztratí, protože přes malé dírečky v miskách kouř pronikne do grilovaných potravin a krásně je aromatizuje.

Když využijete jednorázový grilovací talíř, po použití jej jednoduše vyhodíte. Trvanlivé misky na grilování můžete dát vyčistit a umýt i v myčce.

I když si lze z nošení zástěry dělat posměch a člověk v ní nevypadá zrovna in, zástěra opravdu ochrání Vaše oblečení a kromě toho si do ní můžete utřít ruce, když budete potřebovat. V obchodech najdete již i speciální "ohnivzdorné" zástěry.

Pokud již došlo ke znečištění, zaschlé a pevně usazené nečistoty odstraníte například pomocí speciálních čisticích prostředků na gril, například ve formě spreje.

 

S nečistotami rychle pryč

Nejlépe gril vyčistíte, když je ještě teplý, a na čištění použijete ocelový kartáček nebo speciální čistič na grily (pozor: nezapomeňte si však ochránit ruce před vysokou teplotou rukavicemi!). Pokud chcete gril očistit až později, zatím grilovací rošt oviňte do mokrého novinového papíru. Nezapomeňte se zbavit i popela, který necháte vychladnout, potom opatrně sesbírejte, vyhoďte do koše a nakonec gril přetřete vlhkým hadrem. Vytřete ho dosucha, protože by se na něm ihned mohl začít tvořit rez. Když chcete úplně zapomenout na uhlí a rádi grilujete spontánně, určitě spíše využijete elektrický gril. A u většiny elektrických grilů jsou grilovací desky vhodné pro mytí v myčce, nebo se díky speciálnímu vrstvení dají velmi jednoduchým způsobem vyčistit.